Ubezpieczenie OC krótkoterminowe

ubezpieczenie krotkoterminoweZasady  zakupu OC krótkoterminowego. Umowa OC posiadaczy pojazdów mechanicznych zazwyczaj zawierana jest na 12 miesięcy o tym doskonale wiedzą wszyscy właściciele aut. Zapewne pamiętają również datę, przed upływem której raz do roku muszą wykupić ubezpieczenie. Niemniej jednak są sytuacje, w których możesz ubezpieczyć pojazd tylko na 30 dni. Przedstawiamy Ci możliwości skorzystania z OC krótkoterminowego.

Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne pojazdów mechanicznych zawierane na okres krótszy niż rok, nazywane jest ubezpieczeniem OC krótkoterminowym. Stanowi ono wyjątek od generalnej, 12-miesięcznej zasady i dotyczy tylko kilku przypadków. Sprawdź, czy i dla Ciebie wygodniejszy i tańszy będzie krótki okres ubezpieczenia OC.

OC na miesiąc dla pojazdów zarejestrowanych czasowo

Ubezpieczenie krótkoterminowe możesz wykupić, jeżeli Twój samochód jest zarejestrowany czasowo. W zasadzie nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o przejściową rejestrację, która jest normalnym etapem, zanim urząd wyda Ci stały dowód rejestracyjny z nowymi tablicami. Przy założeniu, że kupujesz auto na dłużej i ta będziesz potrzebował rocznej polisy OC – jeżeli jest to samochód używany to możesz skorzystać z ubezpieczenia poprzedniego właściciela. Niemniej jednak o czasową rejestrację ubiegają się właściciele, którzy:

  • zależy im na wywiezieniu samochodu za granicę,
  • potrzebują dokumentów na przejazd tylko do miejsca naprawy samochodu albo dokonania przeglądu.

W takich sytuacjach możliwe staje się wykupienie ubezpieczenia na 30 dni, czyli taki okres przez jaki ważna jest czasowa rejestracja.

OC na miesiąc dla pojazdów na zagranicznych rejestracjach

Jeżeli dokonałeś zakupu sprowadzonego auta, to masz 30 dni na zarejestrowanie nabytku w Polsce. Na taki sam okres możesz wykupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC. Na taki sam okres możesz wykupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC. Jednak ta polisa nie odnowi się na kolejny okres, podobnie jak nie będziesz miał możliwości wykupienia kolejnej polisy krótkoterminowej. Po jej zakończeniu możesz zakupić już standardowe OC na rok.

OC krótkoterminowe dla pojazdów wolnobieżnych i historycznych

Pojazdy wolnobieżne to zgodnie z ustawą pojazdy silnikowe fabrycznie skonstruowane tak, by nie przekraczały 25 kilometrów na godzinę, a więc do ich grona zaliczają się rozmaite: maszyny budowlane, leśne lub transportowe. Wyjątek stanowią ciągniki rolnicze i inne pojazdy używane przez rolników w swoim gospodarstwie – zarejestrowane ciągniki muszą mieć OC na 12 miesięcy. Ubezpieczenie krótkoterminowe dla pojazdów wolnobieżnych można zawrzeć na minimum 3 miesiące. Jeżeli chodzi o pojazdy historyczne to do nich zaliczają się:

  • pojazdy zabytkowe w rozumieniu Prawa o ruchu drogowym,
  • pojazdy mające co najmniej 40 lat,
  • pojazdy mające co najmniej 25 lat, które zostały przez biegłego rzeczoznawcę uznane za unikatowe.

Ubezpieczenie OC krótkoterminowe dla pojazdów historycznych można zawszeć na minimum 30 dni. W przypadku pojazdów wolnobieżnych i historycznych nie jest wymagana ciągłość ubezpieczenia OC, ponieważ zazwyczaj nie jeżdżą często po drogach publicznych. Dumny posiadacz oldtimera może zdecydować się na wykupienie ubezpieczenia OC na 30 dni przed samym zlotem, zanim to wyjedzie na drogę, a przez resztę roku, kiedy auto stoi w garażu, nie musi mieć ważnej polisy ubezpieczeniowej.

OC krótkoterminowe dla pojazdów w komisach

Ubezpieczenie OC na miesiąc mogą wykupić podmioty prowadzące działalność gospodarczą, jeżeli działalność ta polega na sprzedaży lub pośrednictwie w sprzedaży samochodów. Z podobnego wariantu najczęściej korzystają komisy samochodowe – stąd też potoczna nazwa, OC komisowe. Zastanawiasz się, kto jest zobowiązany do wykupienia ubezpieczenia? To zależy, czy auto sprzedajesz, czy oddajesz do komisu.

Gdy sprzedajesz pojazd do komisu, to zmienia on właściciela. Wtedy to komis może korzystać z Twojego ubezpieczenia OC do końca okresu, na jaki zostało zawarte. Ponadto może też je wypowiedzieć i zawrzeć nową polisę krótkoterminową na 30 dni. W przypadku oddania pojazdu do komisu, kiedy jest podpisywana jedynie umowa komisu, a nie ma przeniesienia własności, zwyczajowo przejmuje się, że to właściciel pojazdu powinien zadbać o ciągłość ubezpieczenia OC przez ten czas, kiedy auto będzie stało w komisie.

Niemniej jednak ustawa dotycząca ubezpieczeń obowiązkowych mówi o tym, że to posiadacz pojazdu ma obowiązek zawrzeć umowę OC – a nie właściciel. By zrozumieć różnicę pomiędzy posiadaczem, a właścicielem warto sięgnąć do art. 336 kodeksu cywilnego: Posiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadacz zależny). Można zatem uznać, że oddając samochód do komisu dochodzi do zmiany posiadacza pojazdu bez przeniesienia własności. Aby uniknąć nieporozumień związanych z ubezpieczeniem OC, konieczne staje się uregulowanie tych kwestii w umowie komisowej.

Podsumowanie:

  • Standardem jest, że umowa OC zawierana jest na 12 miesięcy, niemniej jednak Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych UFG i PBUK dopuszcza w pewnych przypadkach możliwość zawarcia umowy krótkoterminowej – zazwyczaj na 30 dni.
  • OC krótkoterminowe może wykupić każdy posiadacz pojazdów zarejestrowanych czasowo, zarejestrowanych za granicą oraz pojazdów historycznych.
  • OC krótkoterminowe na minimum 3 miesiące można wykupić dla pojazdów wolnobieżnych.
  • Posiadacze komisów samochodowych mogą kupić OC na miesiąc dla aut przeznaczonych do sprzedaży.
5.00 avg. rating (99% score) - 1877 votes