Jeżeli zamierzasz udać się do Albanii, Białorusi, czy Izraelu, pamiętaj, że wymagane jest tam posiadanie Zielonej Karty, czyli międzynarodowego certyfikatu ubezpieczenia OC. Jeżeli jesteś naszym klientem i wykupujesz u nas ubezpieczenie OC to Zieloną Kartę otrzymasz bez dodatkowych opłat.
Zielona Karta – zakres ochrony ubezpieczeniowej
Międzynarodowa Karta Ubezpieczenia samochodowego swoim zakresem obejmuje odpowiedzialność cywilną posiadacza pojazdu mechanicznego, który zarejestrowany jest na terytorium RP za szkody, które zostały wyrządzone osobom trzecim i powstały w związku z ruchem poza granicami kraju, a na terenie państw należących do systemu Zielonej Karty. Warto nadmienić, iż są wyjątki. Dotyczy to sytuacji, w których zarówno ubezpieczony jak i poszkodowany są obywatelami Polski i mieszkają w niej na stałe. Wtedy to stosuje się polskie prawo, chyba, że przepisy kraju Zielonej Karty stwierdzają inaczej. Pamiętaj, że okresem ochronnym objęty jesteś od chwili, w której pojazd przekroczy granicę państwa należącego do systemu Zielonej karty i kończy się wraz z powrotnym przekroczeniem granicy.
Kiedy możemy dostać Zieloną Kartę?
Zielona Karta wydawana jest bez żadnej dodatkowej opłaty do nowej polisy OC. Z podobnej możliwości może skorzystać każdy klient, który tylko posiada polisę OC auta. Jednak dyspozycja o wystawienie dokumentu powinna zostać złożona u ubezpieczyciela nie później niż 14 dni przed planowaną podróżą. Po zrealizowaniu zgłoszenia, Zielona Karta zostanie do Ciebie wysłana pocztą. Jeżeli natomiast zdecydujesz się na wyjazd do kraju, w którym nie zadziała krajowa polisa OC lub nie jesteś pewien, czy cel Twojej wycieczki wymaga wyrobienia tego dokumentu, zadzwoń na infolinię do nas.
Jakie kraje obejmuje ochrona ubezpieczeniowa Zielonej Karty?
Jeżeli w najbliższym czasie planujesz wyjazd do: Albanii, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Iranu, Izraela, Macedonii, Maroka, Mołdawii, Rosji, Tunezji, Turcji oraz Ukrainy, potrzebować będziesz tego dokumentu. Zwykła polisa OC zadziała w większości krajów europejskich, z wyłączeniem wymienionych powyżej oraz Kosowa, w którym nie zadziała także Zielona Karta.
Ubezpieczenie graniczne, a Zielona Karta
Jeżeli nie wyrobiłeś Zielonej Karty przed udaniem się samochodem w podróż po wschodniej Europie i na granicy dowiesz się, że Twoje krajowe OC nie wystarczy, możesz jeszcze zabezpieczyć się poprzez zakup ubezpieczenia granicznego. Należy jednak, abyś to potraktował jako rozwiązanie awaryjne, ponieważ Zieloną Kartę możesz otrzymać zupełnie za darmo. Z kolei ubezpieczenie graniczne będzie wiązało się z opłatą, którą mógłbyś wydać na zwiedzane egzotycznych atrakcji. Ponadto konieczność posiadania dokumentu ubezpieczenia OC może Cię również zaskoczyć w drodze do kraju przeznaczenia. Podróżując do Dubrovnika, będziesz musiał przekroczyć granicę Bośni i Hercegowiny, w której nie zadziała zwykłe OC wystawione przez polskiego ubezpieczyciela.
Podsumowanie:
- Zielona Karta możliwa jest do wydania na życzenie klienta, który korzysta już z polisy
- Po złożeniu i realizacji dyspozycji dokument zostanie do Ciebie wysłany pocztą
- Jeżeli planujesz wyjazd do kraju, w którym nie zadziała krajowa polisa OC lub nie jesteś pewien, czy cel Twojej wycieczki wymaga wyrobienia Zielonej Karty, koniecznie zadzwoń