Kara za brak ubezpieczenia OC

kara za brak oc 2017Rosną kary za brak OC. Jeśli jesteś właścicielem auta osobowego, w 2017 roku brak ubezpieczenia będzie Ciebie kosztować nawet 4000 złotych. Właściciele samochodów powyżej 3,5 t zapłacą jeszcze więcej! Grzywna za jazdę bez ważnej polisy OC  jest uzależniona od płacy minimalnej , której wielkość co rok wyznacza parlament dlatego że od nowego roku pensja minimalna wzrośnie z 1850 do 2000 złotych brutto, podrożeje również ubezpieczenie OC.

Kary za brak OC w 2017 roku

Całkowita wysokość grzywny zależy też od tego, jak duże będzie Twoje spóźnienie oraz od typu wozu, jakim się poruszasz. Właściciele aut osobowych zapłacą maksymalnie 4000 złotych, czyli trzysta złotych więcej niż w roku 2016. Maksymalna grzywna dotknie tych, których przerwa wyniesie powyżej dwa tygodnie. Jeżeli bez aktualnego ubezpieczenia będziemy podróżować od 4 do 14 dni – uiścicie połowę tej grzywny, czyli dwa tysiące. Spóźnienie poniżej 3 dni będzie Ciebie kosztowało 800 złotych, czyli 20% maksymalnej grzywny.

Większe auto, wyższa kara

Posiadacze pojazdów ciężarowych, ciągników siodłowych i autobusów zapłacą jeszcze więcej  maksymalna grzywna wyniesie 6000 zł. Wzrosną również grzywny dla posiadaczy motorowerów, motocykli i quadów oraz innych  pojazdów będą musieli oddać nawet 670 złotych, to znaczy 50 zł więcej niż w poprzednim roku.

Brak OC – żadna oszczędność

UFG od wielu lat toczy wojnę z właścicielami samochodów, jacy nie płacą za OC.  Jest ich wiele, każdego roku nawet sto tysięcy kierowców próbuje zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia niestety jest to oszczędność bardzo iluzoryczna. Gdy spowodujemy wypadek będziemy musieli zapłacić za naprawę  uszkodzonych samochodów z własnej kieszeni, a do tego zostaniemy obciążeni karą za brak OC. „Oszczędność” może więc dużo więcej niż polisa OC. Nie mówimy narazie o szkodach osobowych, za które także poniesiemy odpowiedzialność.

Kiedy nie zapłacisz kary za brak OC?

Dla wszystkich kierowców mamy także dobre wieści. O ile od lat jeździsz tym samym autem, Twoja polisa ubezpieczenia OC przedłuży się automatycznie, o czym bez wątpliwości powiadomi Cię Twoja firma ubezpieczeniowa bądź agent ubezpieczeniowy, pod warunkiem zapłaciłeś wszystkie raty. Oczywiście towarzystwo ubezpieczeniowe będzie niejednokrotnie przypominać Tobie o zaległościach, a gdy spowodujesz wypadek, wstrzyma wypłatę zadośćuczynienia do czasu, gdy zapłacisz każde zaległości. Pomimo tego nie będzie Wam groził żaden mandat.Grzywna grozi Wam tylko wtedy, gdy automatyczne przedłużenie ubezpieczenia nie działa czyli:Jeśli kupiłeś samochód i wykorzystałeś polisę poprzedniego posiadacza po jej wygaśnięciu musisz ubezpieczyć samochód we własnym zakresie wejdź zatem w kalkulator OC i sam policz cenę polisy. Jeżeli nie opłaciłeś wszystkich rat za polisę OC

Nie tylko policja – kto nakłada kary za brak OC?

Pamiętaj, że grzywnę za brak ważnego ubezpieczenia OC prócz policji podczas kontroli, może z góry ustalić również Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który na bieżąco pilnuje w systemie wznowień każdych ubezpieczeń. List o nałożeniu grzywny dostaniesz też wtedy, gdy Twoje auto bądź motor stoją użytkowane na parkingu.

Nie jeżdżę autem – czy muszę kupić ubezpieczenie OC?

Tłumaczenie, że Twój samochód cały rok stoi popsute w garażu. Jeżeli samochód jest zarejestrowany, musi być ubezpieczony. Od tych przepisów nie ma żadnego odstępstwa i takie tłumaczenie bez wątpienia nie pozwoli ci uniknąć mandatu . O ile nie chcesz płacić, sprzedaj pojazd albo zezłomuj i wyrejestruj.

Podsumowanie

  • Za brak ważnego OC w 2017 rosną grzywny r. za auto osobowe zapłacisz aż cztery tysiące zł
  • W razie szkody ponosisz wszelkie finansowe konsekwencje. Poruszanie się po ulicach bez ważnego  ubezpieczenia to żadna oszczędność.
  • Za brak aktualnej polisy OC ukaże Ciebie policja mandatem  a UFG nałoży karę.
5.00 avg. rating (99% score) - 5881 votes