Słysząc sformułowanie ubezpieczenie OC każda osoba wie, o co chodzi. Albo przynajmniej wydaje mu się, że wie. Bo OC to ubezpieczenie kierowców, czyż nie? Otóż nie tylko. OC jest, co prawda normą wśród polskich kierowców, bo obowiązek jego posiadania wynika wprost z przepisów prawnych, jednakże w innych sytuacjach i grupach zawodowych również wykupuje się taką polisę. Niestety zbyt rzadko. OC może przybierać różne formy. Jedną z nich jest właśnie ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Warto się nim zainteresować, albowiem w niektórych przypadkach może uratować nam skórę, a w zasadzie zasobność portfela.
Czym jest ubezpieczenie OC w życiu prywatnym?
Ubezpieczenie OC to inaczej ujmując ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jak sama nazwa wskazuje, będzie z nim do czynienia w sytuacji, gdzie ubezpieczony stał się sprawcą jakiegokolwiek zdarzenia, które z kolei wywołało szkodę innej osobie. Szkoda ta może obejmować swoim zakresem zarówno mienie jak i zdrowie poszkodowanego. W większości przypadków chodzi o zalane mieszkanie sąsiada, uszkodzenie jego ogrodzenia, zniszczenie towarów w sklepie, wybicie szyby przez dziecko czy nieumyślne spowodowanie uszczerbku na zdrowiu na skutek potrącenia pieszego podczas jazdy na rowerze.
Przykłady podlegające pod ubezpieczenie OC w życiu prywatnym można mnożyć, jednakże w każdym przypadku osoba poszkodowana może zażądać zadośćuczynienia, gdy szkoda dotyczyła osoby lub odszkodowania, gdy szkoda dotyczyła mienia. Z zadośćuczynieniem będziemy mieli do czynienia w sytuacji, gdy poszkodowany zażąda zapłaty za wyrządzoną mu krzywdę np. uszkodzenie ciała czy pogorszenie się stanu zdrowia w skutek wypadku. Odszkodowania można zaś żądać, gdy zniszczymy ów osobie mienie. Jak głosi art. 363 § 1 kodeksu cywilnego: naprawienie szkody powinno nastąpić, według wyboru poszkodowanego, bądź przez przywrócenie stanu poprzedniego, bądź przez zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej. W zdecydowanej większości przypadków osoby poszkodowane żądają od nas właśnie pieniędzy, zatem ubezpieczenie OC jest w takiej sytuacji idealną deską ratunkową, dzięki której można uniknąć wysokich i niespodziewanych wydatków.
Gdzie mogę wykupić takie OC?
W zasadzie każda ubezpieczalnia w naszym kraju posiada w swojej ofercie ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, więc tak naprawdę to od Ciebie zależy jak i gdzie będzie zawarta umowa. Pamiętaj tylko, by zawsze przeanalizować sytuacje, w których może dojść do potencjalnej szkody gdyż w praktyce może okazać się to jednak niewykonalne, ponieważ takich zdarzeń jest po prostu za dużo. Zadbaj, więc o to, by Twoja polisa uwzględniała jak najwięcej nieszczęść, które mogą się przydarzyć w Twoim domu/mieszkaniu bądź podczas pracy, którą wykonujesz.
Kolejną dość ważną kwestią jest ustalenie wyłączeń odpowiedzialność. Na przykład ubezpieczalnia może odmówić wypłaty odszkodowania w sytuacji, gdy ustali, że np. zalanie mieszkania sąsiadowi nie wynika z Twojej winy. Na dzień dzisiejszy spora część zakładów ubezpieczeniowych przyjmuje odpowiedzialność za zalania w ramach OC w życiu prywatnym na zasadzie ryzyka, więc wypłaca odszkodowania również, gdy do takowej szkody dochodzi bez winy właściciela ubezpieczonego mieszkania. Nie jest to jednak działanie standardowe. Tak, więc warto już podczas podpisywania umowy zadbać o swój interes i wyjaśnić z agentem wszelakie wątpliwości prawne.
Czy ubezpieczenie OC w życiu prywatnym można zawrzeć w pakiecie z innym rodzajem ubezpieczenia?
Ubezpieczenie OC jest przede wszystkim zabezpieczeniem finansowym na wypadek różnych i nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Ale czy polisa ta musi być zostać zawarta, jako odrębna umowa? Ależ nie.Ubezpieczalnie oferują specjalne pakiety, dzięki którym ubezpieczając swój dom czy mieszkanie bądź kupując polisę turystyczną, możesz również dobrać sobie OC w życiu prywatnym.Ubezpieczenie OC będzie zawsze dopasowane do podstawowej ochrony ubezpieczeniowej, czyli jeżeli ubezpieczasz mieszkanie to OC obejmie wspomniane wyżej szkody zalaniowe i sytuacje, w których np. Twoje dziecko rozbije szybę w czyimś oknie, a pies kogoś pogryzie. W przypadku polisy turystycznej będziesz chroniony np. w sytuacji, gdy podetniesz innego narciarza na stoku i dozna on obrażeń.
Dokładnych stawek ubezpieczeniowych nie da się podać?
Otóż nie. Dzieje się tak z prostej przyczyny.Po pierwsze opłaty bardzo różnią się w zależności od zakładów ubezpieczeń, podrugie każda umowa jest sporządzana pod klienta i zgodnie z zasadą swobody umów strony same mogą, a nawet powinny kształtować warunki powstającego zobowiązania. Znaczy to, że sam powinieneś zadecydować, w jakim zakresie chcesz być ubezpieczony, a co ważniejsze, na jaką sumę. Zawsze jednak pamiętaj, że niska składka nie oznacza, że wybrałeś najkorzystniejszą ofertę. W praktyce odszkodowanie wypłacone przez towarzystwo ubezpieczeniowe może być niewystarczające dla pokrycia roszczeń poszkodowanego. OC w takim przypadku nie uratuje Twojego portfela. Jakie jest, więc rozwiązanie? Otóż zdrowa kalkulacja i umiejętność przewidywania.
Jaka jest procedura odszkodowawcza?
Wygląda ona podobnie jak w przypadku OC kierowców. Będąc sprawcą szkody udostępniamy dane swojego zakładu ubezpieczeń oraz numer polisy poszkodowanemu, który powinien z kolei zgłosić całe zdarzenie naszemu ubezpieczycielowi. Ten z reguły zajmie się sprawą od początku do końca, tak abyś to Ty nie musiał się martwić żadnymi formalnościami. Jest to kolejny plus omawianego ubezpieczenia, czyli wygoda i brak nerwów podczas załatwiania tego typu spraw.
Ubezpiecz się, więc od następstw swojego działania i śpij spokojnie bez obawy, że przypadkiem zdarzy Ci się spowodować szkodę.